Oleksii Novikov vyhrává světovou soutěž Ultimate Strongman „Ostrov síly“

1027
Jeffry Parrish

Uprostřed vysokého tepla v Bahrajnu se konala první velká mezinárodní soutěž strongmanů roku 2021. World's Ultimate Strongman „Strength Island“ se konal 13. března a sledovali jej fanoušci z celého světa na CoreSports, kanálu Rogue Fitness na YouTube a dokonce i na ESPN.

V kalendáři bylo pět událostí a do této sestavy patřilo 15 elitních siláků na světě, včetně nejsilnějšího hráče světa roku 2020 Oleksii Novikova, bratrů Luka a Toma Stoltmana a Roba Kearneyho, který se vracel do soutěže po zotavení z prasklého tricepsu. Nakonec Novikov odešel jako vítěz díky tomu, že vyhrál dvě z pěti soutěží a v ostatních třech obsadil první tři pozice. J.F. Caron z Kanady skončil na druhém místě.

Celé vysílání můžete sledovat pomocí vložení dále v tomto článku.

Událost 1 - „Deathlift“ nápravy

Tato událost po žebříku vyžadovala, aby sportovci provedli mrtvý vzestup nápravy pro co nejvíce opakování, dokud nedokončili všech šest závaží od 320 kg do 440 kg (705 liber až 970 liber). Na tyči byly použity větší talíře, díky nimž se výtah podobal tažení stojanu.

Původním záměrem bylo, aby sportovci přidali svou vlastní váhu po dokončení každého úspěšného opakování. To se později změnilo a pozorovatelé začali nakládat talíře pro sportovce. Zatímco specialisté na mrtvý tah, jako jsou Rauno Heinla a J.F. Caron byl považován za favorita, ve skutečnosti to byl Američan Bobby Thompson, který šokoval pole a získal první místo v této soutěži. Heinla skončil na druhém místě, zatímco Novikov se umístil na třetím místě.

Událost 2 - Flag Hoist

Jednalo se o „záhadnou událost“, která byla propagována před zahájením soutěže. Žádný sportovec o tom nevěděl až 24 hodin před soutěží. Vlajka byla připevněna k lanu na kladce, na které bylo také připevněno 75 kg desek. Sportovci museli táhnout za lano, dokud vlajka nedosáhla kladky vysoké 50 metrů. Vlajka musela být také pod kontrolou vrácena na zem. Soutěžící měli jednu minutu na to, aby provedli co nejvíce opakování. Někteří sportovci nosili rukavice, zatímco jiní se rozhodli používat holé ruce.

Se čtyřmi úspěšně dokončenými tahy za méně než 42 sekund získal Luke Stoltman první místo v této soutěži. Druhým finalistou byl Ramin Farajnejad, zatímco Novikov obsadil bronzovou pozici pro druhý závod za sebou.

Událost 3 - Obří činka pro zástupce

Sportovci museli vyčistit činku o hmotnosti 100 kg (220 liber) až po rameno a tlačit jednou rukou nad hlavou, dokud soudce nezavolá zástupce dobrého. Měli 75 sekund na to, aby provedli co nejvíce opakování. Dva závodníci šli proti sobě, aby udrželi akci v pohybu rychleji.

Novikov byl pro tuto událost ohromným favoritem, a to díky světovému rekordu, který vlastní s touto váhou 11 opakování. Nezískal tolik, ale dostal zde 10 opakování. Jediným škytavkou, kterou utrpěl, byla činka poskakující po dopadu na zem, což znamenalo, že si musel vzít čas na její zotavení. Akce se zúčastnil díky tomuto úsilí o své první vítězství dne. Stoltman skončil jako finalista.

Událost 4 - Carry and Load Medley

Na plošinu je třeba nést a umístit tři předměty: pneumatiku o hmotnosti 100 kg, atlasový kámen o hmotnosti 120 kg a štít s hmotností 140 kg (308 liber).

Vítězem byl sportovec, který dokázal načíst všechny tři předměty v nejrychlejším možném čase. Štít byl poslední a nejnáročnější fází této události díky svému tvaru a vysoké platformě, na kterou musel být umístěn. Několik konkurentů to při pokusu o naložení odhodilo. Novikov si vybojoval také své druhé vítězství za sebou, díky čemuž získal skvělou pozici, aby získal celkový titul do závěrečné události.

Událost 5 - 10 Atlas Stone Run

Než se soutěžící dostali na poslední akci, předvedli již čtyři akce za méně než tři hodiny. Vyčerpání si zjevně vybíralo daň za to, že šli do běhu Atlas Stones. 10 kamenů se pohybuje od 100 kg do 200 kg (220 až 440 liber). Cílem je načíst všech 10 na jejich platformy co nejrychleji, až do časového limitu dvou minut.

Tom Stoltman drží světový rekord pro tuto událost s časem 40.7 sekund. Rekord neporazil, ale dokázal dokončit všech deset kamenů za 67 sekund. Novikov také dokázal dokončit všech deset kamenů. Výsledkem je, že 24letý hráč získal celkový titul šampióna „Ostrov síly“. Caron se vrací do Kanady jako celkový finalista poté, co dokončil všech deset kamenů. Aivars Smaukstalis nevyhrál žádnou událost, ale na každé události byl dostatečně vysoký na to, aby získal dostatek bodů, aby z Bahrajnu získal třetí místo.